Haberler

Haberler->Basından   
Prof. Dr. Yunus Ali Çengel'in başarıları sürüyor

 Kitabın basımını, mühendislik alanında Amerika’nın en büyük yayınevlerinden olan ve bastığı ders kitapları başta Amerika olmak üzere Türkiye dahil tüm dünyada pazarlanan McGraw-Hill yayınevi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yunus Çengel’in yazmış olduğu Akışkanlar Mekaniği kitabının 3. baskısının tam renkli olarak yayımlaması, kitabın tüm dünyadaki yaygın kullanımının bir göstergesi ve kitabın yazarlarına olan güvenin bir ifadesi olarak kabul ediliyor. Kitabın tam renkli yeni baskısının Türkçe’ye çevirisinin bir yıl içinde piyasaya sunulması planlanıldığını belirten ADÜ Mühendislik fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel, "Bu kitap dünyanın pek çok ülkesinde mühendislik fakültelerinde temel ders kitabı olarak kullanılıyor. Amerika'dan tutun Hindistan'a kadar dünyanın pek çok ülkesinde bu kitap okutuluyor. Ancak Türkiye olarak dünya çapında bir ...


Hepsini Oku, Pazartesi, 02 Aralık 2013 11:15, Yorum Yaz (0)
Hortum Davutlar'ı vurdu!

 Müzikhol yıkıldı, arabalar uçtu, binaların çatıları uçtu, duvarlar devrildi, ağaçlar kökünden söküldü.

Davutlar'da gece yarısı çıkan hortum bir müzikholü yerle bir etti. Önüne geleni yıkan hortum, bir alışveriş merkezinin çatısını uçurdu, otomobili onlarca metre ileriye fırlattı.

Davutlar Beldesini önceki gece saat 02.00 sıralarında aniden çıkan hortum vurdu. Hortum yaklaşık 1 kilometrekarelik alanda önüne geleni yıktı. ABD’yi etkisi altına alan Sandy kasırgasına benzetilen hortumun yarattığı tahribat gün ağarınca ortaya çıktı. Davutlar’ın Güzelçamlı beldesi çıkış yönünde yol kenarında bulunan Yorulmaz ailesine ait müzikhol tamamen yerle bir oldu. Müzikhol önünde park halindeki bir otomobil havalanarak yaklaşık 20 metre uzağa düştü. Aynı bölgede Turan Bulak’a ait üç katlı Alışveriş merkezinin camları patladı, &cc ...


Hepsini Oku, Perşembe, 01 Kasım 2012 20:39, Yorum Yaz (0)
Davutlar'da Turizm ve Tarım Toza Teslim

Tarım ve turizmiyle bilinen Davutlar 'toz savaşı' veriyor. Kış aylarında başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında kazılan yollar asfaltlanmayınca toz bulutları Davutlar'ın ünlü mandalina ve şeftali ağaçlarını etkiledi. Toz nedeniyle yazlıklarına tatile gelen bir çok aile kapı pencerelerini açamazken, tarım sektöründe ciddi verim kaybı olacağı belirtildi.

Davutlar'ın en büyük mandalina ve şeftali üreticisi 'Zeynel Tarım'ın sahibi Zeynel Abidin Çengel, beldenin ünlü ürünleri başta olmak üzere tüm tarım alanlarını toz bulutlarının kapladığını söyledi. Çengel, şöyle dedi:

"Altyapı ile ilgili çalışma sonrası asfaltlanmayan yoldaki toz yüzünden Davutlar tarımı büyük darbe aldı. Yaz sezonunun gelmesi ile yazlıklarda yoğun araç trafiği başlayınca Davutlar Ovası toz bulutu altında kaldı. Şeftalide ciddi sıkıntılar yaşadık, mandalinada daha büyük sıkıntı olacak. Davutlar çiftçisinin büy&uum ...


Hepsini Oku, Pazar, 15 Temmuz 2012 12:25, Yorum Yaz (0)
Davutlar'da Çöplük Yangını Korkuttu

 Davutlar'da Beyazkent sitesi ile Osmaniye Mezarlığı arasında kaçak çöp dökülen alanda çıkan yangın, zeytinlik ve tarım arazisine sıçramadan söndürüldü.

Kuşadası, beldeleri ve Söke'nin çöplerinin döküldüğü Avrupa standartlarındaki katı atık toplama merkezine gitmek istemeyenlerin, vahşi depolama yapılan eski çöplük yerine döktükleri çöpler, dün akşam saatlerinde alev aldı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına Davutlar Belediyesi'ne ait üç itfaiye aracı müdahale etti. İtfaiyecilere zaman zaman zor anlar yaşatan yangın uzun bir uğraş sonunda bitişikteki tarım arazisine ve zeytinlik alana sıçramadan kontrol altına alındı.

Çevredeki esnaf, çeşitli sitelere ait araçların yasak olmasına rağmen buraya döküm yaptığı söyledi. Esnaftan Süleyman ...


Hepsini Oku, Pazar, 15 Temmuz 2012 12:20, Yorum Yaz (0)
Kuşadası - Davutlar'a İskan Edilen Girit Göçmenleri

 (KUYETAD) Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Derneği 15 Ocak Cumartesi günü “Kuşadası- Davutlar’a İskan Edilen Girit Göçmenleri” konu başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi. 1. Olağan Genel Kurulu’nu yapan Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Derneği, kongreyi bir etkinlik ile taçlandırmak amacıyla ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Tuncay Ercan Sepetçioğlu’nun sunumu ile bir tarih sohbeti gerçekleştirdi. Saat 16.oo’da  Atınç Otel’de gerçekleştirilen etkinliğin konu başlığı; “Kuşadası- Davutlar’a İskan Edilen Girit Göçmenleri” idi. Yaklaşık 60 kişinin katıldığı etkinlik sonrası bir de Kuyetad Kokteyli yapıldı.

Sepetçioğlu: “Her Göç Acılı ve Sancılı Olmuştur”

(ADÜ) Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Gö ...


Hepsini Oku, Cumartesi, 15 Ocak 2011 22:49, Yorum Yaz (0)
ELİNİZE NE GEÇTİ!!!!

 Geçtiğimiz günlerde İslamşanlı Mahallesi, Feriha Ruhi Karakaş İlköğretim okulunun önündeki Namık Kemal Caddesinden Ağaçlı istikametine doğru, insanlar gördükleri manzara karşısında ne diyeceklerini bilemediler. Özellikle okula giden küçük yaştaki öğrenciler bile gözyaşlarını tutamadılar. Yol boyundaki dikili turunç ağaçlarını kendini bilmez ya da bilmezler acımadan kesmişler. İslamşanlı mezarlığında da bir kara selviyi kökünden kesmişler bazı ağaçlara çentikler atarak onları yaralamışlar.
      
Evet, bu bir cinayet… Bu cinayeti işleyen kişinin yada kişilerin esas düşmanlığı sadece kırdığı ağaca değildir bunu bilelim. Bu düşmanlık  bu yoldan gelen geçen, her yaştan aklı başında normal insanlara, bu insanların temsil ettiği eğitim, ahlak ve inanca, devlet düzenine, uygarlık anlayışına karşıdır. Bunu yapan insana ne ...


Hepsini Oku, Salı, 28 Aralık 2010 18:28, Yorum Yaz (0)
Bozburun açıklarında meydana gelen Deprem Ege'deki büyük depremin habercisi mi?

 İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bozburun açıklarında meydana gelen depremin Ege’deki büyük depremin habercisi olduğunu söyledi.

Ercan daha önce de yaptığı açıklamada Ege Bölgesi’nin son bir kaç aydır büyük bir deprem üretmek üzere gerildiğini ve yaşanan bu depremlerin bu gerginliğin yavaş yavaş boşalması olduğunu söylemişti.

Ercan, ancak bunun büyük depremin hemen bu küçük depremlerden sonra meydana geleceği şeklinde anlaşılmaması gerektiği ifade etti. Bölgenin turistik önemine değinen Ercan, yapılaşmayla ilgili uyarılarda bulundu. İşte Ercan’ın depereme ilişikin tespitleri ve önerileri.

Uzun süredir Ege ile Batı Anadolu’nun deprem sancıları içinde gerildiğinden sözedegeliyorum. 15 Aralı ...


Hepsini Oku, Perşembe, 16 Aralık 2010 17:11, Yorum Yaz (0)
Davutlar Mandalini artık mavi bayraklı

 Ege Bölgesinin en önemli narenciye üretim sahalarından biri olan Kuşadası’na bağlı Davutlar Beldesinde üretilen narenciyelerin tümü insan sağlığına zarar veren zehirli ilaç barındırmamayı simgeleyen mavi bayrak aldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi (EKÜY) projesi çerçevesinde Davutlarda üretilen tüm Mandalin, Portakal ve Limonları üretenler sertifikalandırıldı. “Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği” sloganıyla yola çıkılarak, tüm üretim aşamaları Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince kontrol edilen bahçe sahiplerine düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi. Üretici Mustafa Önür’ün Mandalina bahçesinde düzenlenen törene Kuşadası Kaymakamlığına vekalet eden Germencik Kaymakamı Resul Çelik, ...


Hepsini Oku, Pazartesi, 08 Kasım 2010 14:38, Yorum Yaz (0)
A. Vefik Alp "güzide kıyılar, şehirciliğin kara lekesi oldu!"

 Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, düzeysiz yapılaşma ve imar yağmasının Türkiye'nin yarası olduğunu belirterek, ''Turistik bölgelerimiz açısından en kötü örnek ise Aydın ilimizin bir zamanlar güzide kıyıları'' dedi.

Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, düzeysiz yapılaşma ve imar yağmasının Türkiye'nin yarası olduğunu belirterek, ''Turistik bölgelerimiz açısından en kötü örnek ise Aydın ilimizin bir zamanlar güzide kıyıları. Antik medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafyamızda son 30 yılda hem eşsiz doğa ve tarih katledildi, hem de milli servet kaybedildi. Özetle, bindiğimiz dalı kestik'' dedi.

Alp, ''Bir dönem Kuşadası İstanbul'dan sonra Türk turizminin amiral gemisiydi. Fransız Tatil Köyü Club Med ilk burada açıldı. Ancak, komşu Selçuk ilçesinde yer alan arkeolojik zenginliklere, Efes, Meryem Ana gibi varlıklara, muhteşem doğa par&cc ...


Hepsini Oku, Pazartesi, 06 Eylül 2010 21:22, Yorum Yaz (0)
İmar değişikliği Başkanı yaktı - Hürriyet Ege

 KUŞADASI’na bağlı Davutlar Beldesi’nin DP’li Belediye Başkanı Tuncay Uysal, meclis üyeleri Mustafa Yakıt, Ahmet Yavuz, Serkan Benli, Cevdet Kılınçlı ve şehir plancısı Bülent Coşkun hakkında yargılama izni çıktı. Dosya savcılığa gönderildi.

Geçen aralık ayında 700 bin liralık rüşvet imasıyla gündeme gelen imar değişikliği büyük tartışmalar yaratmıştı. Başkan Uysal’ın listesinden seçilen DP’li Melek Çengel ile CHP’li üyeler, Aydın eski belediye başkanlarından Hüseyin Aksu’nun arazisine yasalara, imar mevzuatına ve imar planlarına aykırı şekilde imar verildiğini savunup karşı çıkmış, arazinin imarı Başkan Uysal ile dört DP’li meclis üyesinin oylarıyla geçmişti.

Müfettişler inceleme yaptı
Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvuran Melek Çengel, Aksu’ya ait 50 pafta 1732 ...


Hepsini Oku, Perşembe, 08 Nisan 2010 17:09, Yorum Yaz (0)
 3 Sayfalar 1 2 3 


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.05162 saniyede 23 sorguyla oluşturuldu