Haberler

Haberler->Belediye->Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı.   
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı.

 01.07.2009 tarihli meclis toplantısı saat 16:00’da belediye binası toplantı salonunda başladı. Toplantıya tüm meclis üyeleri katıldı.
Belediye başkanı oturumu açtı. DP meclis üyesi Melek Çengel gündeme; Davutlar sahilinde yapılması düşünülen Pazar yerininin özel sektör tarafından değil belediye tarafından yapılmasının karara bağlanması ile ilgili ek gündem maddesi eklenmesini yazılı olarak başkanlık makamınına sundu. Ek gündem maddesi oylamaya sunuldu ve gündeme alınmasına oy birliği ile karar verildi. Gündeme gecildi.

Madde 1 – Norm kadro ve cetvelleri hakkında; 2007 yılında yapılan nüfus sayımında Davutlar’ın resmi nüfusu 9500 iken 2009 yılında Davutlar’ın resmi nüfusu 10.123 olarak açıklanmıştır. Nüfusumuz 10.000 in üzerinde olduğu için ek kadro  aşağıdaki kodroların istenmesine karar verilmiştir.
1 adet  Belediye başkan yardımcılığı
1 adet İmar ve şehircilik Müdürlüğü
1 adet  Şef
2 adet (11/2) Memur
1 adet Şehir Plancısı
1 adet Jeoloji Mühendisi
2 adet İtfaiye eri
1 adet Zabıta Memuru  olmak üzere 10 adet memur kadrosu.
4 adet işçi
1 adet yağcı olmak üzere 5 adet işçi kadrosu.

3 adet itfaiye eri kadorsunun 5. Dereceden 11.  Dereceye düşürülmesi, Zabıta memuru kadrosunun 5. Dereceden 11. Dereceye düşürülmesi oylamaya sunuldu. Oy birliği ile kabul edildi.

Belediye başkanı; “Belediyemizde 69 adet işçinin sendikal hakkı var. Bu sayı yeni alacağımız işçiler ile birlikte 31 düşmedikçe belediyeye yeni işçi alamayız. İşçi alımı bundan sonra yok hizmet alımı buda ancak ihale yapılıp alınabilir. Bu yıl sonuna kadar 69 işçiden 3’ü emekli olacak ve sayı 66'ya düşücek. Alınacak yeni kadrolara eski işçiler yeni işçilerin alınması daha mantıklıdır. Biz şimdilik kadroları isteyelim, kadrolar geldikten sonra isimleri belirleriz.

Ayrıca D5’den D6’ya geçtiğimiz için 51 olan memur sayımızda 61’e çıkacak. 2010 şubat ayına kadar 8 tane memurumuz emekli olacak. Bu yıl yapılan KPS sınavı sonucuna göre Eylül ayında Belediye memur alımı için başvuru açacağız. Yetersiz memur sayımızı bu şekilde artıracağız. “

Muhalefet meclis üyeleri; “Peki memur yetersiz ise neden garaja bilet kesmeye,  vidanjöre makbuz kesmeye veya su saati okumaya gönderiliyor” sorusuna Belediye başkanı; “Aslında vidanjörlerin başında bilet kesen memurların olması lazım, geçen dönemlerde bu nedenle sorunlar olmuştu dedi.”

Gündemin ikinci maddesi  Davutlar sahilinde yapılması düşünülen Pazar yerininin özel sektör tarafından değil belediye tarafından yapılmasının karara bağlanması hakkında görüşmelere geçildi.  Belediye başkanı gecici olarak açılan yerler dışında bu yıl yeni Pazar yapılmayacak. Seneye yapılması düşünülen sahil pazarları şu anda için bir yer belirlemedik" dedi.
 

Belediye başkanı Davutlar Pazar yeri için ise; "1 yıl dolduğu için yeni Pazar yeri ücretleri alınacak. Geçen yıl 600 TL olan Pazar yeri ücreti bu yıl 672 TL olmuştur. Bunu ödeme emri şeklinde çıkardık. Ayrıca her hafta tezgah başına 5 Tl ücret almaktayız. Pazar yeri ücretini peşin yatırmayanları bu hafta pazara almıyacağız. (Güzelçamlı belediyesi Pazar yeri ücretlerini 2 taksitte alıyor, ekonomik krizin olduğu şu dönemde neden bizim belediyemiz Pazar yeri sahiplerine bu kolaylığı sağlamıyor?) Ayrıca Pazar yerinde bizim yaptığımız bir hata var 3 tane halciyi Pazar yerine aldık. Bu haksız rekabete neden oldu. (Başkan, bu sayının 4 olduğu konusunda uyarıldı) Bu halcileri şimdi meclis kararı alıp dışarıya çıkacağız.

Seyyar satıcılar için ise; Sebze türü satış yapanlardan 1000 Tl., Karpuzculardan 500 Tl., Çicekçilerden 500 TL işgaliye ücreti alınacak bu şekilde rahatça her yerde dolaşabilecekler.  Seyyar satıcılar ile zabıta hep karşı karşıya geliyordu. Sorunlar çıkıyordu. Meclis üyelerinden biri mallarını toparlayamıyor musunuz diyince. Belediye başkanı; Bizim seyyar satışı yapanların mallarını toplama yetkimiz var ama bunu tek başımıza değil jandarma ile birikte yapabiliriz. Onlardan yardım istiyoruz ama onlar da kendi asli görevlerini zor yapıyorlar zaten. (Seyyar satış yapanlar ile ilgili  Ceza Kanunun 526. maddeleri gereğince Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması ve 1580. 1608 ve 3030 sayılı, Kanun ve Yönetmelikler ile 2872 sayılı, Cevre Kanunu Hükümlerine dayanarak gerekli cezai işlemler uygulanabilecekken bizim belediyemiz para karşılığı serbest bırakıyor. Bu yasa tanımamazlık olmuyor mu? Esnaf odasının bu konuda gerekeni yapmasını bekliyoruz. Bilindiği gibi 1580 sayılı Kanunun 83 üncü maddesinde belirtilen, Belediye encümeninin vazifelerinden olan 15/3 - 19/2 maddelerine göre beldenin ve belde halkının sıhhat ve refahı için düzenlemeler yapmak ve men edici kararlar almak yetkisine sahip olduğu açıkça belirtilmiştir.
Belediye Encümeni ve Meclisi 1580 sayılı Belediye Kanunu ile diğer mevzuatın Belediye Encümen ve Meclislerine verdiği görevleri yerine getirmeli ve yetkilerini kullanmalıdır
.)

Pazar yerinin görünen bir yerine ADD için bir stand açılacak ve bu yerden ücret alınmıyacak. Burada dernek bağış toplayabilecek, üye yapabilecek ve satış yapabilecek. dedi.

Meclis üyesi Tamer Yeşilova; Bu yaz derme çatma şekilde sahil pazarı yaptınız ama bu yer eski Pazar yerindeki gibi canlılık getirmedi. Eski yer olsa daha iyi olmaz mıydı dedi.  Belediye başkanı; Özel sektörden kimseye Pazar yeri verilmiyecek dedi.

Pazar yerinin özel sektör tarafından değil belediye tarafından yaptırılması oylamaya sunuldu. Oy birliği ile kabul edildi.  Davutlar Pazar yerinde 4 tane toptancının pazarcı tezgahlarının toplanıp dışaraya çıkarılması oy birliği ile kabul edildi. (Bu arada bize gelen bilgilerde Pazar yerinde 4 tane değil 5 tane toptancı pazarcının olduğu yönünde, bir kez daha gözden geçirirler sanırız)

Belediye başkanı ; Eylül meclisinde şehir içinde bulunan yıkama, yağlama oto tamircilerinin ve şehir içinde hayvancılık yapanların şehir dışına çıkması için 1 yıl süre verilmesi ve daha sonra eşhir dışına çıkarılması ile ilgili teklif vereceğini söyledi.
Gündemin kapatılması başkan taradından oylamaya sunuldu, teklif oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı kapatıldıktan sonra Meclis üyesi Tamer Yeşilova; "Sayın başkan belediye görevlileri gelip balkonumu oturma odamın içine aldığım için tutanak tutmuşlar. Tutanağı tutan arkadaşlara işlerini yaptıkları için teşekkür ettim fakat ben 9 yıl önce yapmıştım bunu neden şimdi gündeme geldi.  Bana tutulan tutanak üzerine bende şöyle bir dolaştım size oy vermiş bazı insanların evleride aynı şekilde kapatılmış fakat bunlar hakkında herhangi bir işelem yapılmamış. Lütfen herkese eşit davranın, bir işlem yapılırken  ayrımcılık yapmayın" dedi.

Belediye başkanı; Biz herkese eşit davranıyoruz, kim yasallara aykırı yapılaşma yapmış ise gerekeni yaparız dedi.
Meclis üyeleri nin başkanın bu sözünün takipçisi olacağına inanıyoruz.
Cuma, 03 Temmuz 2009 23:09, Yorum Yaz (0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.03928 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu