Haberler

Haberler->İşyerleri->Davutlar Esnaf Odası esnaf denetimlerini sürdürüyor   
Davutlar Esnaf Odası esnaf denetimlerini sürdürüyor

 Davutlar Esnaf Odaları Başkanı KAMİL Güler, Oda yönetimi olarak, Davutlar Belediyesi ile işbirliği içinde esnaf denetimlerini sürdürdüklerini belirtti.
 
Başkan Kamil Güler, gazetemize yaptığı açıklamasında, “Davutlar Esnaf Odaları yönetimi olarak, Belediye Zabıta Amirliğiyle birlikte esnaflarımızı denetlemeye başladık. Kontrollerimizde esnaflarımızın işyeri açılış ruhsatı, vergi kaydı, ustalık belgesi ve tarifeli esnaflarımız da da fiyat tarifelerinin bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz.

 
Şu ana kadar 300 civarında esnafımıza yaptığımız denetimlerde 70 civarında işyerinde çeşitli kayıt noksanlıkları bulunduğunu tespit ederek, yasalar çerçevesinde 1 aylık bir süre verdik. Bu süre bitiminde tekrar yapacağımız kontrollerde eksiklerini tamamlamayan esnaflarımıza para cezaları ve işyerlerini kapatmaya kadar çeşitli cezalar uygulayacağız.

 
Özellikle vergi kaydı, Esnaf Odaları üyelik kaydı ve fiyat tarifeleri konusunda uyarıyoruz. Tarifeyle çalışan esnaflarımız için yeni fiyat tarifeleri odamız tarafından bastırılarak, dağıtımına başlanmıştır. Fiyat Listesi bulundurmaya mecbur olan esnaflarımızın odamıza gelerek yeni fiyat listelerini almalarını bekliyoruz. Aksi halde cezalı duruma düşeceklerdir.

 
Esnaf Odaları olarak, Belediye Zabıtasıyla birlikte Davutlar merkezi vs sahillerindeki sabit veya seyyar tüm esnaflarımıza yönelik denetimlerimizi sürdürecek, kayıtlarında eksiklik bulunan esnaflarımızın haksız rekabetine göz açtırmayacağız. Tüm esnaflarımızın yasaların emrettiği şekilde çalışmaları gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.

    
ODA AİDATLARINIZI ÖDEDİNİZ Mİ?

Davutlar Esnaf Odaları Başkanı Kamil Güler, ayrıca Oda üyelerini üyelik aidatlarını geciktirmeden ödemeleri konusunda uyardı. Başkan Kamil Güler, “5362 nolu Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 61. Maddesi gereğince üyelerimiz Odamıza kayıt tarihinden itibaren yıllık aidat borçlarını NİSAN ve EKİM aylarında iki eşit taksitte ödemeleri gerekmektedir.


Kanun, aidatlarını vaktinde ödemeyen üyelerimizin ödeme yapıncaya kadar Odamızca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onarılacak belgelerini vermemizi engelliyor. Üyelerimizin mağdur olmamaları için oda üyelik aidatlarını fazla geciktirmeden ödemeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.
Ödemedikleri aidat borçları için her ay %0,75 gecikme zammı uygulanacaktır.
 
Ayrıca Birlik Başkanlığımızca yayımlanan genelgeye göre, vergi kaydını sildirdiği halde bunu Oda'ya bildirmeyen üyelerimizin oda aidat borçlarının hesaplanması sırasında kaydını sildirmek için Oda'ya başvurduğu tarihin dikkate alınacağını belirtmektedir. Vergi kaydını sildiren esnaflarımız, takip eden 6 ay içinde tekrar vergi kaydı açtıramayacaklarından bu süre zarfında oda aidatlarından sorumlu olmamak için Vergi Dairesi'yle birlikte Oda kayıtlarını da sildirmeleri gerekmektedir. Esnaflarımızın gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanarak, işlerinde başarılar diliyoruz” dedi.Perşembe, 17 Haziran 2010 22:39, Yorum Yaz (0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.07607 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu