Haberler

Haberler->Davutlar.net'ten->4. Giritliler Bahar Şenliği Davutlar'da yapıldı   
4. Giritliler Bahar Şenliği Davutlar'da yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın maddi katkıları ile Giritliler Kültür, Dostluk ve Yardımlaşma Derneği'nce bu yıl 12 mayıs'ta 4.ncüsü düzenlenen Giritliler Bahar Şenliği etkinliğinde Giritliler özlem giderdi. İzmir ve ilçeleri, Manisa ve ilçeleri, Söke, Kuşadası’nın yanı sıra İstanbul, Antalya, Mersin, Adana, Antalya, Çanakkale, Hatay, Silifke, Bodrum, Marmaris, Milas, Ayvalık, Erdek, Gemlik, Mudanya, Lübnan ve Girit’ten gelen 5000’in üzerinde Giritli’nin şenlik ortamında buluşmasında Girit Kültüründen örnekler yaşatıldı.

Girit yemekleri, Mudanya Girit dantelleri ve Girit ile ilgili kitaplar, Girit ile ilgili tşörtler satışa sunulduğu etkinlikte ayrıca Girit'ten gelen aile büyüklerin fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi bu yılda çok ilgi gördü. Şenliğe katılımlarından dolayı Türkiye'deki Giritli dernekleri; Antalya Giritliler Derneği, Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği (İzmir), İçel İli Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği, Lozan Mübadilleri Vakfı, Tarsus Girit Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Lübnan'daki Giritlilerin kurmuş olduğu Ulinnoha Derneği'ne, Girit'teki Giritlileri temsilen gelen Giritlilerin lideri Dr. Kostis Pitarokilis'e ve Davutlar Ekspres Gazetesi’ne teşekkür plaketi takdim edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da maddi katkıları ile düzenlenen 4. Giritliler Şenliği sponsurları; Çengel Ticaret (Davutlar), Er Petrol (Söke), Erdinç Kasap (Davutlar), Davutlar Ekspres Gazetesi (Davutlar), Güriş Ticaret (Söke-Kuşadası), İkiler Dizel (Selçuk), İlgi Tarım (Söke), Karadeniz Kerestecilik (Söke), Kırıtaklar Mandırası (Selçuk), Liman Balık (Davutlar), Peker Optik (Kuşadası), Rade Mutfak - Kapı- Banyo (Söke), Selçuk Kuyumculuk (Selçuk), Sanex Organic Products (İzmir), Yüksel Kasap (Davutlar), Zeynel Tarım (Davutlar) pankart ile katılımcıların bilgilerine sunuldu.

Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği başkanı Yunus Çengel; "Bu yıl görüyoruz şenliğimiz daha da büyüdü artık bir festival havasında kutlanıyor. İki gün olarak planladığımız 4. Giritliler Bahar Şenliği'nde Cumartesi günü Derici Otel'de düzenlediğimiz Girit Panel'inden ardından Girit Belgesel gösterimi ve Girit Konseri ile devam edecekti. Fakat konser ve belgesel gösterimi için son hazırlıklar yapılırken Hatay'dan saldırı haberi neticesinde hemen iptal ettik.

Bugün görüyorum ki bu güne kadar Türkiye'nin en kalabalık Giritli topluluğu şenlik alanımızda, şöyle bir baktığımda binlerce Giritliyi bir arada görmek insanı heyecanlandırıyor. Artık Uluslararası hale gelen şenliğimiz seneye Festival olarak kutlanacak. Bugün yine bir ilki gerçekleştireceğiz. Türkiye'de 50 yıl sonra ilk kez Lira ve Tulum çalınacak. Girit'te özgü bu iki enstrümanın sesini canlı dinlemenin zevkini hep beraber yaşayacağız. Bugüne kadar ne dediysek gerçekleştirdik. İnşallah Allah bizi utandırmaz, seneye de söylediklerimizi gerçekleştirebiliriz. Giritli Hayır sever aile tarafından derneğimizin kullanımına verilen eski evi en kısa zamanda Girit kültür evi haline getirmek için şenlik ertesinde çalışmalarımıza başlayacağız. Bu konuda her türlü katkıya açık olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu yıl 4. ncüsünü gerçekleştirilen Giritli Şenliği'ne katkıları ve katılımlarından dolayı Ayvalık, Davutlar, Gemlik, Güzelçamlı, Kuşadası, Küçükkuyu, Mudanya, Selçuk, Söke Belediyeleri ve başkanlarına, Girit-Türkiye arasında dostluk ilişkilerini gelişmesine katkı sağlayan Bilal Türkoğlu ve Lozan Mübadilleri Vakfı Yunanistan temsilcisi Tanaş Cimibis, I. Giritliler Gostronomi Sempozyomunda Yunanca sunum yapan ve Giritliler Gazetesi yazarlarından Özlem Yaşayanlar, Giritturk.og sitesi yöneticisi Hüseyin Hançer, Mudanya Girit Dantelleri, Mersin Giritliler Derneği Başkan yardımcısı Hüseyin Cahit Arseven ile bu günümüzde bizlerle birlikte olan Kuşadası Kaymakamız Mustafa Ayhan, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel ve Davutlar Belediye Başkan vekili Cevdet Kılınçlı'ya teşekkürlerimi sunarım.

18 Mayıs 2014'de 5. Giritliler Festivali'nde tekrar buluşmak üzere güzel bir gün geçirmenizi diliyorum."




Cuma, 24 May 2013 20:22, Yorum Yaz (0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.31826 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu