Haberler

Haberler->İşyerleri->RADON TERMAL DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI   
RADON TERMAL DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI

     Kuşadası Davutlar Mahallemizde bulunan Radon Termal şifalı çamuru ile de konuşulmaya başlandı. Kaplıcanın ününü duyan Japon  televizyoncular Radonun suyuna hayran kaldılar. Radon Termal işletmecisi Hasan Demirhan’dan suyla ilgili bilgi alan televizyon ekibi, ülkemizde birkaç yerde kaplıcalarla ilgili çekim yaptıklarını ancak böyle doğal ortamda yeşille mavinin birleştiği bir konumda bulunan kaplıcanın suyuna hayranlıklarını dile getirdiler.

           Radon termalde çıkan su hakkında bilgi veren Hasan DEMİRHAN “ İçildiğinde dahi insanın fizyolojik ihtiyacını gideren, sesi ile ruha iyi gelen ve dinlendiren, tedavi maksatlı kullanıldığında ihtiva ettiği mineraller sayesinde insanların şifa bulmalarına vesile olan çok fonksiyonlu bir yapıya sahip olan suyumuz kendine has tat, renk (Pt, Co)5, bulanıklık normal değerde, çökelti yok. Kimyasal Özellikler:Sodyum florürlü, florürlü karışık nitelikte termomineralli sudur. Fiziko Kimyasal Özellikler: PH: 6,5 Elektirik iletkenliği: 9730 µx/cm Yoğunluğu: 1.0060 gr/cm3 Toplam Mineralizasyon:6016,97 mg/Lt Sıcaklık:42,5 derecedir.

           Stres ve strese bağlı tüm rahatsızlıklar, asabiyet, uykusuzluk ve halsizlikte her türlü romatizmal hastalıklarda (özellikle iltihabi yapıdaki eklem ve eklem dışı romatizmalarda), Gut hastalığı ve şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklarda, Deri hastalıkları ve saç dökülmelerinde, Dolaşım sistemine ait kompanse kalp yetmezlikleri, esansiel hipertansiyon ve hipotansiyon, ateroskleroz ve yaşlılığa bağlı arter spazmları, Bürger-Raynoud gibi semptomatik tonuse bağlı damar hastalıklarında, varis ve tromboflebit sekellerinde,Astım bronşial, kronik üst solunum yolu hastalıkları, sinüzit allerjik burun iltihaplarında, (Rinit) idenin, bağırsakların, karaciğer ve safra kesesinin fonksiyonel hastalıkları,kronik ülserlerse,Kansızlıklarda,Ortopetik ameliyat sekellerinde, kemik erimesinde (osteoropoz) kaplıca banyosunun, inhalasyon ve ek tedavilerin yararlı olacağı belirtilen bu hastalıkların tedavisinde kaplıca suyunun yardımcı/tamamlayıcı/destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılabilir nitelikleri vardır.

         Radon gazı da dediğimiz bu elemente sahip olan kaplıcalara geleneksel olarak gençlik kaplıcaları da deniliyor.  Karbonmonoksit ve sülfür tüm kaplıcalarda var, ama Radon gazı hepsinde yok. Suyun özelliğinden dolayı yer hareketleri ile birlikte ortaya çıkan şifalı çamur son günlerde bir hayli revaçta. Son günlerde Kuşadası Körfezi'nde meydana gelen yeraltı hareketlilikleri nedeniyle yoğun bir şekilde çamur çıkmakta bu nedenle  yerli ve yabancı misafirlerimizin ilgisini çekiyor. Şu an turistlerimiz magma çamuru ile tedavi görmekte. Hem kozmetik hem de tedavi yönünden, suyu kaynaktan geldiği için yoğun bir talep gören magma çamurunun yararları çok, kısacası hem suyumuzun hem çamurumuz her derde deva “ dedi.

       Daha sonrasında Radon Termalde havuza giren Japon televizyon ekibi suyun insan vücudu üzerindeki etkilerini ve yararlarını bizzat kendileri deneyerek memnuniyetlerini dile getirdiler. Daha sonra Güzelçamlı mahallesindeki Zeus mağarasını görüntüleyen hayranlıklarını dile getiren ekip Kuşadası’nın tarihi ve doğal güzelliklerini Japon halkına tanıtmak için turizm elçisi olacaklarını belirttiler.

Haber: Enver ÖnderPerşembe, 01 May 2014 10:10, Yorum Yaz (0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.11841 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu