Haberler

Haberler->Davutlar.net'ten->SAHİL GÜVENLİK KUŞADASI’NDA İZİNSİZ SU SPORLARINA GÖZ AÇTIRMIYOR   
SAHİL GÜVENLİK KUŞADASI’NDA İZİNSİZ SU SPORLARINA GÖZ AÇTIRMIYOR


İlçemizde yaz aylarında deniz sporu aktivitelerinde herhangi bir üzücü durum yaşanmaması için Sahil Güvenlik ekipleri denetimlerini sürdürüyor. Gazetecilerinde davet edildiği rutin uygulamada Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge komutanı, Deniz Kurmay Kıdemli Albay Murat YILMAZARSLAN Denizlerimizde birinci önceliğimiz vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak olduğundan Türkiye Cumhuriyeti’nin denizlerdeki hak ve menfaatlerini gözeterek, denizlerimizde Arama ve Kurtarma faaliyeti icra etmek en önemli görevleri arasındadır. Ayrıca özellikle yaz aylarında gerçekleştirdiğimiz en yoğun en hassas görevlerimizden biri de Turizm amaçlı sportif faaliyetleri denetlemektir. Turizm amaçlı sportif faaliyetlerin en yoğun yaşandığı bölgelerden biri de Kuşadası’dır. Kuşadası  ve mücavir ilçeler olan Selçuk ve Menderes’te toplam 13 tane 5* otel bulunmaktadır. Bu otellerin yıllık turist kapasiteleri yaklaşık 600.000 kişidir.  Ülkemizde tatil yapan her bireyin emniyet ve güvenliği bizler için ayrı bir önem taşır.

Bu bilinç içerisinde Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığına bağlı Sahil Güvenlik birimimiz tarafından 2013 yılı içerisinde 14811 tesis, işletme ve deniz vasıtası denetime tutulmuş, bahse konu denetimlerde3231 tanesine adli ve idari yasal işlem uygulanmıştır. Turizm amaçlı Sportif Faaliyet işletmelerinin turizm öncesi ve dönemi süresince belirlenip belgelenmesi, kazaların önüne geçmek maksadıyla kontrollerinin yapılması ve il bazında standardın sağlanması gibi gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle denetimlerimiz aralıksız sürecek” dedi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile birlikte katıldığımız bu denetimde  deniz sporu aktiviteleri yapan kişi ve kurumlar, yerli ve yabancı tatilcilerin ilgi gösterdiği jet-ski, para-sailing, dalma, zıpkınla balık avlama, banana gibi aktivitelerde yer alan kişilerin belgeleri kontrol edildi. Herhangi bir kaza yaşanmaması için denetimler gün boyu devam etti.

            Sahil güvenlik ekiplerinin sualtı spor merkezine ve dalış yapılan alanlarda yaptığı denetleme sonrası Kuşadası Sahil Güvenlik TCSG 311 botu Komutanı Yüzbaşı Akın Coşkunlar, " Sportif Turizm faaliyetler mülki amirlerin her yıl belirlenip ilan edildiği parkur alanlar içinde yapılır, her bir sportif faaliyet için ayrı ayrı izin almak gerekir. Dalış yaptıranlara yönelik bir çok kriterimiz var. Örneğin sportif amaçlı tüplü dalışlarda su ürünleri avcılığı yapılamaz. Canlı ya da cansız hiçbir varlık su yüzüne çıkarılamaz. Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına özen gösterilir. 14 Yaşından küçüklere dalış yaptırılmaz. Aletli dalışlarda en fazla 30 metreye inilebilir. Tüm bunların kontrolünü aralıksız yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

            Sahillerimizdeki plajlardan, işletmelerden tesislerden yararlanan halkımızın ve turistlerin can emniyetli ve huzurlu bir tatil geçirmeleri en büyük temennimiz olup en ufak bir sıkıntıda halkımıza ALO 158  ihbar hattı ile bir telefon kadar yakınız " dedi. (Enver ÖNDER )         Cuma, 11 Temmuz 2014 19:34, Yorum Yaz (0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.03503 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu