Köşe Yazıları Bölümü

Köşe Yazıları->Sözün Özü->Rahat uyu! [ Arama ]

Rahat uyu!
Başlık Rahat uyu!
Açıklama 10 kasım Atatürk'ü anma
Yazar veya notu Bu yazı 09.11.2008 tarihli Davutlar Ekspres gazetesinde yayınlanmıştır.
E-mail enveronder@davutlar.net
Gönderen Davutlarlı
Yarın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün ölümünün 69’ ncu yılında saygıyla anacağız. Onsuz geçen yıllar çok şeyleri değiştirdi. Atatürk sanki bu günleri görüyormuş gibi 80 yıl önce söylediği “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yolları aramayı itiyat haline getiren milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklâllerini kaybetmeye mahkûmdur” sözleri sanki ülkemizin bugünkü durumunu özetliyor mu? Şöyle bir düşünelim AB karşısında hiç bir haysiyetimiz kaldı mı? Girmek için neler yapılıyor neler. ABD’ den izin almadan bir sınır ötesi hareket bile  gerçekleştiremiyoruz.

Yurdumuzu işgal eden düşman kuvvetlerini büyük mücadeleler sonucu kahraman arkadaşlarıyla birlikte yenerek dışarı atan ve Cumhuriyeti ilan eden Atatürk’ ün bize bıraktığı bu değerli mirası korumaya çalışıyor muyuz bilemiyorum. Çünkü onun öğütlerini yeterince dinleyebildik mi? Onun çizdiği yolda ilerleye bildik mi? Onun gösterdiği hedeflere ulaşabildik mi? Tüm dünyanın büyük deha olarak kabul ettiği Atatürk. Türk insanına öncelikle bir “millet” olma onurunu kazandırdı. “Ne mutlu Türküm diyene” sözüyle de bu onuru bizlere teslim etti. Oysa bugün bu güzel, bu anlamlı özdeyiş bile sulandırıyoruz. Ne mutlu Türk vatandaşıyım diyene gibi laf cambazlığıyla siyasete bulaştıranlar yok mu? Bunun yanı sıra lâiklik ilkesini “dinsizlik” olarak gösterenler yine siyasî manevralarla laf ebeliği yapmıyorlar mı?
 
Atatürk’ ü anlayabilmek, akıl yoluyla olur kanısını her zaman taşıdım devam edeceğim. Onu tanımak ve değerlendirmek  artık kitaplarda öğrenmek, bilgi aktarımı ile olmuyor. İnceleyeceğiz, yaptıklarının bu ülkeye kazanımlarının, nereden nereye getirdiğine bakacağız. Hani şimdilerde ulu önderimizi dinsizlikle suçlayanlar, kurduğu Cumhuriyetin artık bir işleri kalmadığını ileri sürerek ikinci Cumhuriyet abukluğuna da saplanabiliyorlar. Atatürk’ ü ve Atatürkçülüğü bir kalkan gibi her saptamada öne atanlar, Atatürkçülüğü kimselere bırakmayan, zoru görünce en sıkı Atatürkçü geçinen çıkar çevreleri en az Atatürk düşmanları kadar tehlikeli.

Ulu önderimiz yalnızca kendi ulusu için değil, ezilen bir çok ulusunda devrim simgesi olmuştur. 1996 yılında ölen Haiti Cumhurbaşkanının  mezar taşındaki hitabede “bütün ömrüm boyunca Türkiye’ nin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm” yazısı bulunmaktadır. Tüm dünya liderlerinin sevgisini kazanmış Atatürk’ ü sadece bayramlarda ölüm yıldönümlerinde anımsamayalım. Atatürk ‘ü özümseyelim. Verdiği kurtuluş mücadelesini, Çanakkale destanını, Eskişehir’ i, İnönü’yü okuyalım. Ülkemizin kaderinin nasıl çizildiğini yoktan nasıl var olduğumuzu unutmadan her zaman her ortamda Atatürk ilkeleri ışığında bu devlet için, bağımsızlık ve özgürce yaşam için mücadele edelim. Bizler Atatürk’ ü, bu güzel ülkeyi, aziz vatanımızı parçalanıp yok olmaktan kurtaran büyük bir savaşı kazandığı için seviyor, ona ve silâh arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün büyük Önder Atatürk’ ün kurduğu ve bize emanet ettiği bu güzel ülkede yaşamaktan büyük gurur duyuyoruz. Onun ilkeleri ve devrimleri güçlü bir meşale gibi önümüzü aydınlatmaya devam edecek. RAHAT UYU ATAM......

 “Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir”. Doğru söze ne denir.         

Oyu Puanı: 5 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar

Bilgiler
Burda 185 Köşe Yazısı Kayıtlı
En fazla Bakılan: MAHALLE OLMAK İÇİN MÜCADELE
En fazla Değerlendirilen: Bu elbise ona uymaz

Köşe Yazıları Bölümünü Gezen: 1 (0 Kayıtlı Üye 1 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen üyeler:


 

davutlar.net Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.27516 saniyede 19 sorguyla oluşturuldu