Davutlar'dan Haberler
Kadir, Kadir'in kadrini bilenlerin gecesidir. Ne mutlu onlara. Dua istirhamıyla.
Cuma, 26 Eylül 2008 14:37

 Kur’ân-ı Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayı’nın yirmi yedinci gecesi. İslâm’da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre vardır. Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Doğrusu biz Kur’ân’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir geceşinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” (Kadir sûresi, 97/ 1-5)

Bu sûrenin inişi hakkında değişik rivâyetler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

Bir kere Rasûlüllah (s.a.s) Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûre ...

Hepsini Oku, (1661)
Prof. Dr. Yunus Ali Çengel bu akşam TRT 2'de
Perşembe, 18 Eylül 2008 07:47

 Davutlar'da doğan ve son dönemlerde yetişen  büyük Türk bilimadamı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel, bu akşam saat 22:10'da TRT 2'de  5 Gün 5 Gündem programına katılacak.

Kendisi şu anda bütün dünyada, gerek fizik ve gerekse mühendisliğin bazı branşlarının en zor derslerinden birisi olan termodinamik de kullanılan başlıca kaynak kitabında yazarıdır. İlmi kişiliğinin yanında manevi yönden de kendini yetiştirmiş bir insandır.

Prof. Dr. Yunus Ali Çengel'in yazılarını Davutlar Yazıları bölümüzden de takip edebilirsiniz.
...

Hepsini Oku, (2)
Minik karetecilerimiz Söke'den derecelerle döndüler.
Cuma, 12 Eylül 2008 19:14

 Davutlar Belediye Spor Lisanslı, Karete Minik Takımımız 15 sporcu ile katıldıkları Söke Belediyesi tarafından düzenlenen İller arası Karate turnuvasında 4 birincilik. 6 ikincilik ve 5 üçüncülük kazandılar.

Söke Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 5 .Pamuk Festivali ve Kurtuluş Etkinlikleri çercevesinde, Türkiye Karete Federasyonu, Aydın Gençlik Spor İl Müdürlüğü Temsilciliğinin 2008 çalışma programı içerisinde yer alan İller Arası Karate Turnuvasına katılan 190 sporcuya Söke Belediyesi ev sahipliği yaptı.

6-7 Eylül 2008 tarihlerinde Söke'de düzenlenen 3. İller arası Söke Belediye Başkanlığı karete turnuvasına Aydın, Muğla. Manisa ve İzmir'den olmak üzere toplam 190 karateci izleyicilere heyecan dolu dakikalar yaşattılar.

Davutlar belediye Spor bünyesinde bulunan Karete takımımız karete turnuvasına 15 kareteci iie katıldı. Rakiplerini zorlayan karatecilerimiz Söke'den 4 birincilik, 6 ikincilik ve 5 ...

Hepsini Oku, (0)
Güzelçamlı'da tekne turları
Cumartesi, 06 Eylül 2008 23:41

 Beldemize komşu Güzelçamlı beldesi'nde tekne turları alternatif turizme katkı koyuyor. Sabah saat 10.00'da Güzelçamlı'dan teknelerle hareket eden tatilciler önce milli parkı açıktan görüyorlar. Ardından değişik koylarda demir atılırken isteyen denize girip yüzüyor. Güzelçamlı belediyesi Kültür, Sanat ve Basın sorumlusu Mahmut Tuncer,”Ülkemizde turizm ve tatil denildiğinde Deniz, güneş, kum akla gelir. Fakat tekne turları tatilcilere alternatif turizm sunuyor. Sabah saat 10.00'da teknelerle açılan tatilciler akşam saat 17.00'ye kadar koyları dolaşıyorlar, Samos adasını görüyorlar, öğle yemeklerini de teknede yiyorlar. Alkolsüz içki zaten limitsiz ve gün boyu bu olanaklardan yararlanan vatandaşlarımız sadece 25 YTL ödüyorlar. Son yıllarda tekne turları Güzelçamlı beldemizde oldukça yaygınlaştı. 110 Kişilik tekneler haftanın 7 günü hizmet veriyor. Ayrıca 3040 kişilik gruplar içinde öze ...

Hepsini Oku, (0)
Davutlar'da Cinayet
Cumartesi, 06 Eylül 2008 07:48

 Edinilen bilgiye göre, Ramazan'ın ilk günü Davutlar da yaşayan 40 yaşındaki Meliha Öztürk lisenin arkasındaki evine gelen eski eşi 40 yaşındaki Ahmet T. tarafından öldürüldü Olay şöyle gelişti;
Meliha Öztürk'ün eşi Şükrü Öztürk olaydan 20 dakika önce evden çıkmış ve kasabamızdaki CHP lokaline ordanda Kuşadası'na doğru yola çıktığı sırada evin çatısına çıkan Meliha Öztürk'ün açık bıraktığı 1. kat balkon kapısından içeri katil girmiş ve Meliha Öztürk'ün gelmesini beklemiş ve evden içeri girmesiyle katille karşı karşıya kalmıştır. Meliha Öztürk'ün eski eşi 40 yaşındaki Ahmet T.  hemen kapıyı kilitleyip eski eşini  iki çocuğunun gözleri önünde dövmeye başlamıştır daha sonra ufak bir cd çantasına sakladığı 7.65 çapındaki silahıyla Meliha Öztürk'ü başından vurarak öldürmüş ardındanda elini kolunu s ...

Hepsini Oku, (2)
Hoşgeldin Ramazan
Cumartesi, 06 Eylül 2008 07:45

 Hoş geldin ateşim, yangınım, külüm.
Ateş oldun. Avucumda tutamadım seni. İçime düştün. Kalbimin karasına çaldım kor yüreğini. İbrahim[as] gibi gülden ateşlere düşürdün canımı. Ey “kavurucu ateşim” akla beni, yak kirlerimi. Ey yangınım, sen başkalarına sakla serinliğini, küle çevir bedenimi, benliğimi.

Bir yangın yeridir Ramazan. Yüreğinin taraçalarına ötelerden kıvılcımlar sıçratır. Alnına göklerin sıcağını düşürür. Secdelerce ısınır yüreğin. Ilık yağmurlar üşüşür tenine. Rahmetle ıslanırsın. Merhamet denizinde yıkanırsın. Ezelde ruhuna dokunan kutlu sesin yankısı yeniden erişir kulağına.

***

Hoş geldin yolum, yoldaşım, menzilim.
Yol oldun ruhuma. Dünyanın telaşından çekip aldın beni. Kalbimin serin vadisine taşıdın nefsimi. Beni benimle yeniden tanıştırdın. Yûnus[as] gibi denize attın, geceye bıraktın, balığın karnına soktun nefsimi. Kuraların hepsi bana & ...

Hepsini Oku, (0)
Uykusuzluğa çözüm Davutlar'da
Cumartesi, 16 Ağustos 2008 12:56

 50 yıldır uyku bozuklukları konusunda araştırmalar yapan Alman profesör Karl Hecht, Aydın'ın Davutlar beldesindeki termal suyun uykusuzluğu ortadan kaldırdığını açıkladı.

Yaptığı araştırmaların sonucunu basın toplantısıyla açıklayan profesör Hecht, Davutlar beldesinden çıkan suyun bileşimindeki 'silisyumdioksit' miktarının yüksek olduğunu belirtti. Uyku ilacı etkisiDünya Sağlık Örgütü'nde görevli olan profesör Karl Hecht, uyku ilacı gibi etki gösteren 'silisyumdioksit'in vücudun mineral dengesini düzenlediğini belirtti. Üç haftada mışıl mışılDavutlar'daki doğal tedavi merkezinde uygulanan yöntemler ile uykusuzluk probleminin üç hafta içinde ortadan kalktığı ileri sürülüyor.

Nasıl gidilir?
Davutlar Beldesine ve kaplıca tesislerine karayolu ile ulaşım imkanları çok geniş ve elverişli olmakla beraber  İzmir Adnan Menderes  Hava limanına 1 saat mesafede olması sebebiyle hava alanı ulaşı ...

Hepsini Oku, (1)
Kuşadası-Davutlar-Güzelçamlı'nın atıksu arıtma tesisi projesi tamamlandı.
Pazar, 20 Temmuz 2008 16:13

 1990 yılında zamanın Belediye Başkanı Lütfi Suyolcu tarafından başlatılan ve aradan geçen 18 yılda bir türlü tamamlanamayan Kuşadası Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı Kuş-Atak Hizmet Birliği tarafından kısa süre içerisinde ihaleye çıkarılacak. Kuşadası Belediye Başkanı ve Kuş-Atak Hizmet Birliği Başkanı Fuat Akdoğan, İller Bankası tarafından projesi tamamlanan Kuşadası Bölgesel Atıksu Arıtma Tesisi Proje-sinin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın onayını sunulduğunu söyledi. Başkan Akdoğan, projenin Çevre ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakan-lığı tarafından Finansal olarak des-teklenmesi için ise görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.
   
Kuşadası Böl-gesel Atıksu Arıtma Tesisi kesin projesinin İller Bankası Genel Müdürlüğü'nce ihale edildiğini ve ihaleyi alan Mavi Mühendislik ve Müavirlik Şirketinin çalışmalarını tamam-ladığını kaydeden Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, “ Kuşadası Körfezi için bü ...

Hepsini Oku, (0)
 

davutlar.net Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.82595 saniyede 21 sorguyla oluşturuldu