Davutlar'dan Haberler
Nüfus cüzdanı yerine vatandaşlık kart
Çarşamba, 04 Temmuz 2007 23:24

 Halen kullanımda olan nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan Vatandaşlık Kartı Projesi hayata geçiriliyor. Resmi Gazete'de yer alan Başbakan Erdoğan imzalı genelgeye göre tüm kimlik bilgileri tek bir kartta toplanacak.

Uygulama ile kamu hizmetlerinin elektronik ortamda güvenli bir şekilde yürütülmesi planlanıyor. Kartın hayata geçirilmesi öncelikle sağlık ve sosyal güvenlik alanında olacak. Buna göre kartlar devreye girdiğinde sağlık karneleri tarihe karışacak. Kartın içinde dört parmak izi yer alacak. Kan grubu, alerji bilgileri, organ bağışı ve özürlülük bilgilerine de aynı sistem üzerinden ulaşılması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda kişilerin son on hastalık ve tedavi bilgileri de söz konusu karta aktarılacak. Eylem kapsamındaki pilot çalışma, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokolle başladı.

Üç aşamadan ol ...


Hepsini Oku, (0)
Ölmek, ölümden bir şeyler umarak.
Çarşamba, 04 Temmuz 2007 23:20

 Bugün bütün köşemi tek bir yazıya, bir okur mektubuna ayırıyorum. Okuduğunuz zaman, 20'nci yılına yaklaşan Hıncal'ın Yeri'nin bir başyapıtı olduğunu göreceksiniz. Teşekkürler Melis A..

Ölüme çeyrek kala tanıştım Cahit Sıtkı ve sevgili Hıncal Ağabey'le. Aslında "Ölmek, ölümden bir şeyler umarak" başlayan bir cümleyle tanıştırıldım demek, daha doğru olur.
Şimdi izin verirseniz o günü sizinle paylaşmak istiyorum.
Yaşam, gelecek kaygısı, kime güveneceğini, kime yaslanacağını bilememe, çıkabilecek her engelin karşında olması ve saire.. Her şey birikir, gençsen, hele ki bir genç kızsan ve seni hayata bağlayan hiçbir şey olmadığına inanmaya başlamışsan, gün gelir kaldıramayacağına karar verirsin ve "O" günü düşünmeye başlarsın ve bir gün "O" gün gelir...
Kuşadası'ndayım, dayımın yazlığında, Davutlar isimli bir beldede. İlk gidişim ve sonrası olmayaca ...

Hepsini Oku, (0)
Sağlık ocakları ücretsiz oluyor
Pazartesi, 02 Temmuz 2007 16:21

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, 2 Temmuz Pazartesi günü (bugün) başlayacak uygulamayla yeni uygulamayla memurlar ve sigortalılarla bunların tedavi yardımından yararlanan aileleri, BAĞ-KUR’lular, emekliler, yeşil kartlılar ve sosyal güvencesi olmayanların gerektiğinde kimlik belgesi dışında hiçbir belge ibraz etmeden sağlık ocaklarına başvurabileceklerini söyledi.

Buzgan, “Başvurularda vizite kağıdı, hastanın muayene isteği belgesi, sağlık karnesi, sevk kağıdı gibi belgelerin istenmesi zorunluluğu kaldırıldı” dedi.

Ancak Buzgan, memur, sigortalı, BAĞ-KUR’lu ve yeşil kartlıların ilaç temin edilebilmeleri için sağlık karnesinin gerekli olduğunu söyledi.

Aktif olarak çalışan memurlarla sigortalıların tabi oldukları mevzuat gereği izinli sayılabilmeleri için iş yerlerinden sevk belgesi almalarının zorunlu olduğunu anlatan Buzgan, bununla ilgili gerekli düzenlemelerin de yapılacağını belirtti.


Hepsini Oku, (2)
Yanlı Kimse? Kan değişikliği gerekir ama!
Cuma, 29 Haziran 2007 13:10

 Geçtiğimiz sezonda play-off’a kalma başarısını gösteren Davutlar Spor'un genel kurulu bu hafta gerçekleşecek. Genel kurulun en önemli maddesi tüzük değişikliği yapılarak isminin Davutlar Belediye Spor olarak değiştirilmesi.


Bunun yanı sıra, Davutlar Spor kulübü başkanı Adnan Özturan’ın duyumlarımıza göre başkanlıktan ayrılacağı konusu. Adnan başkan iyi niyetle bu takımda bir şeyler yapmaya çalıştı, lakin onun bu iyi niyetini suiistimal eden, kişinin bu işi bırakması gerekir. Adnan başkan bırakma eğer bırakırsan sadece ve sadece günah keçisi sen olursun, bırakma bıraktır. Sen suçlu değil sadece iyi niyetlisin. Zaten sen bırakırsan futbolculardan da bırakanlar olacak. Bunu futbolcular zaten heryerde her zaman söylüyorlar. Adam takımı sabote etmek için her şeyi yaptı. Futbolcularla yüz göz olmayayım diye otelde kaldı. Olmadı eve çıktı tamam bu paraları kendi cebinden verdiyse(?) Bizi ilgilendirmez ama transf ...


Hepsini Oku, (0)
Vali Kadir Uysal İÖ. Mezuniyet Gecesi
Salı, 26 Haziran 2007 07:56

 Vali Kadir Uysal ilköğretim Okulumuzun mezuniyet gecesi geçtiğimiz hafta sonu Star Beach, Volkan'ın yerinde yapıldı. Okul aile bir ligi önderliğinde yapılan gecede okuldan mezun olan çocuklarımız tüm yılın verdiği stresi pistte hünerlerini göstererek coşkuyla eğlendiler, gecenin sonunda da arkadaşlarından ayrılmanın hüznünü yaşadılar.

Gecenin yapıldığı Star Beach konuklarını memnun etmek için elinden gelen tüm misafirperverliği gösterdi. Bu da buranın gece için seçilmesinin ne kadar isabetli bir karar olduğunun kanıtıydı. Yemyeşil çimenlerin üzerine konulmuş masalarda, ay ışığı ile birlikte masalarda ki mumlarda geceye ayrı bir renk kattı. Davutlar Kül tür Turizm Tanıtma ve Gençlik Spor kulübü (DATGES) geçlerin sunduğu oyunlar ilgi ile izlendi.

Bir yılın stresini atan çocuklarımız Öğretmenleri ile bol bol fotoğraf çektirerek, anıların resimlerde yaşamasını isted ...


Hepsini Oku, (0)
Sıcak Çarpmasına Karşı
Pazartesi, 25 Haziran 2007 08:10

Dışarıda işiniz varsa sabah ve öğleden sonraki saatleri tercih edin.

* Yanınızda bir su şişesi taşıyın. Bol miktarda tuzlu ayran tüketin.

* Başınıza şapka almayı unutmayın, ince ve pamuklu giysiler tercih edin.

* Kronik bir hastalığınız varsa, güneş ışınlarının etkili olduğu 11.00 ila 15.00 saatleri arası dışarıda uzun süreli vakit geçirmekten kaçının.

* Kendinizi güneşin altında halsiz hissetmeye başladığınızda gölge bir yere geçin ve etrafınızdaki insanlardan yardım isteyin.

* Çocuklarınızın gölgede olmalarına özen gösterin.

* Güneş altında yapılan plaj voleybolu, yüzme ve sörf gibi güç isteyen sporları yaparken kendinizi fazla yormayın. Yorgunluk hissettiğinizde ya da aşırı terlediğinizde spor yapmaya ara verin. Su ihtiyacınızı karşılayın. Gölge bir yerde dinlenin.

* Kapalı mekanların düzenli havalandırılmasına dikkat edin.

...

Hepsini Oku, (0)
Cehennem çarşambası
Pazar, 24 Haziran 2007 07:54

Tüm Türkiyeyi etkilediği gibi Davutlar'ıda olumsuz etkileyen sıcaklarda halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor...
“Afrika sıcakları” adı verilen hava kütlesinin önümüzdeki günlerde etkili olacağı bildirilirken, uzmanlar özellikle sıcak ve nemin fazla olduğu yerlerde güneş çarpması riskinin daha fazla olduğunu bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle çarşamba günü için uvatandaşlara uyarılarda bulundu. Çarşamba günü hava sıcaklığı 40 derecelere ulaşacak.


Sıcak hava kütlesine bağlı olarak en yüksek sıcaklık değerlerinin ; Ege Bölgesi’nde (İzmir, Aydın, Manisa, Denizli) 40-43 derece, Marmara Bölgesi’nde (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya) 37-39 derece, Akdeniz Bölgesi’nde ( Adana, Isparta, Burdur, Muğla Antalya ) 36-40 derece, İç Anadolu Bölgesinde ( Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Kırıkkale ) 36-37 derece dolayında olması tahmin edilmektedir.

U ...


Hepsini Oku, (0)
Çevre Gününde Davutlar
Cuma, 15 Haziran 2007 07:35

 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında beldemizdeki okul öğrencileri sahillerimizden 5 tona yakın atık topladılar. Sanayi ve teknolojideki plansız gelişmenin ve gençlerimize çevre bilincinin yeteri kadar öğretilmemesi neticesinde çevre sorunları gittikçe artış göstermiştir. Dünyamızdaki mevcut çevre kirliliğinin yüzde 50'si son 30-35 yılda meydana gelmesinin önemli olduğu gerçektir. Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre de çölleşme yaşamı doğrudan tehdit ettiğide unutulmamalıdır.
 
İnsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur. 1972 yılından beri her yıl Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir. Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.
 
Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortam ...

Hepsini Oku, (0)
 

davutlar.net Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.62593 saniyede 21 sorguyla oluşturuldu